Endonezya: Gazze’ye barış gücü göndermeye hazırız

Endonezya’da 14 Şubat’ta yapılan seçimleri kazanan ve Ekim ayında göreve gelmesi beklenen seçilmiş Cumhurbaşkanı Prabowo Subianto, Singapur’da düzenlenen Shangri-La Dialogue güvenlik forumuna katıldı.

Forumda gerçekleştirdiği konuşmasında Gazze’de yaşananlara değinen Subianto, memnuniyetle karşıladığı ateşkes planının savaşın sona ermesi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Hamas’ın ateşkes teklifini kabul etmesi durumunda ve Birleşmiş Milletler’in (BM) talep etmesi halinde Endonezya’nın Gazze’ye muhtemel ateşkesi korumak ve izlemek üzere önemli miktarda barış gücü göndermeye hazır olduğunu söyleyen Subianto, “Tüm tarafların çıkarları doğrultusunda, gerçek ve kalıcı bir çözüme ulaşmak için elimizden geleni yapmalıyız. Ayrıca tüm tarafların rızası ve mutabakatıyla Gazze’de sahra hastaneleri kurulması için tıbbi personel göndermeye de hazırız.” dedi.

Subianto, ülkesinin yakın gelecekte 1000 kadar hastayı da tahliye, kabul ve tedavi etmeye de gönüllü olduklarını dile getirdi.

3 AŞAMALI PLANDA NELER VAR?

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmiş, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü söylemişti.

Biden, “çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçişle ilgili müzakerelerin yürütüleceği ikinci aşamada, erkek askerler dahil kalan hayatta olan tüm rehinelerin serbest bırakılacağını, İsrail’in Gazze’den çekileceğini (ilk aşamadaki), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini, bu aşamada da Gazze’nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elinde kalan ölü rehinelerin teslim edileceğini” aktarmıştı.

KAYNAK: HABER7, İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir